Topun boyutu: 6 yaş ve üzeri

Yüzeyi: 5 katlı karbon deri, lateks iç lastik

Ağırlığı: 400 gr ve üzeri

Kullanım alanları: Her zeminde kullanıma uygun

Parça dikişli, farklı renkte futbol maç topu.


Futbol Topları

Futbol Topu Seçimi
Futbol topu alırken karsılastıgımız bazı özellik ve terimler var. Bu yazımızda futbol topu ile alakalı bu terim ve özelliklerden bahsedecez.
Genel olarak toplar altıgen seklinde parça/panellerden üretilmektedir. Normal futbol toplarında 32 panel bulunmaktadır. Bu panellerin birbirine tutturulması ise 3 türde olmaktadır. Bunlar; El dikisli, makine dikisli ve yapıstırma seklindedir.
Makine Dikisli Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller birbirine makine dikisi ile tutturulur. Dikisler son derece nizami ve düzgündür. Biraz daha ince iplik kullanılarak dikilir.
El Dikisli Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller birbirine el dikisi ile tutturulmaktadır. Dikisler daha az nizamidir ve makine dikisine göre dikisler daha büyüktür. Ayrıca dikiste daha kalın bir ipte kullanılmaktadır. Bu bakımdan daha dayanıklı oldukları kabul edilir.
2012 Avrupa Futbol Sampiyonası resmi maç topu Adidas Tango el dikisli bir toptur.
Yapıstırma Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller bir birine ve altındaki katmana yapıstırılarak tutturulur.
2010 Dünya Kupasında kullanılan Adidas’ın üretttigi Jabulani topu yapıstırma bir top olup, Ingiltere’de Loughborough Üniversitesi tarafından gelistirilmisti.
2014 Dünya Kupasında kullanılan resmi maç topu Adidas’ın ürettigi Brazuca’dır. Bu topta yapıstırma bir toptur.
Futbol topu alırken karsılastıgımız bir diger kavram ise numara yani boyutudur. Toplar, Uluslararası Futbol Birligi Kurulu (IFAB) tarafından belirlenen ölçülere uygun olarak üretilmektedir.
Top büyüklükleri ;
5 Numara: 12 yas ve üstü yetiskinlerin oynayabilecekleri top büyüklügüdür. Çevresi 68-70 cm arasındadır. Agırlıgı 410-450 gram arasındadır. Yani Uluslararası Futbol Birligi Kurulu(IFAB) ölçülerine uygun olan toplardır. Müsabakalarda oynanan ideal top büyüklügüdür.
4 Numara: 12 yas altındaki sporcuların, çocukların oynayabilecekleri top büyüklügüdür. Çevresi 63 – 66 cm arasındadır. Agırlıgı 350-390 gram arasındadır.
Futbol Topunun Nitelikleri ve Ölçüleri
Deriden ya da uygun bir maddeden yapılmalı.
Çevresi 70 cm’den çok, 68 cm’den az olmamalı.
Maçın basında agırlıgı 450 gr’dan fazla 410 gr’dan az olmamalı.
Deniz seviyesinde basıncı 0.6 – 1.1 atmosfere esit olmalı.
Resmi Maç Topları
Resmi maçlarda kullanılan topların yukarda belirtilen özellikleri tasıması gerekmektedir. FIFA müsabakalarında ve konfederasyonlar arası organize edilen maçlarda futbol topunun kabul edilebilmesi için asagıdaki üç logodan birini tasımasını gerektirir:
Resmi “FIFA APPROVED” (FIFA ONAYLI) logo ya da
Resmi “FIFA INSPECTED” (FIFA DENETLI) logo ya da
Referans “International Matchball Standard” (Uluslararası maç topu standardı)
Topun üzerindeki bu isaretler topun resmi olarak test edildigi ve Uluslararası Futbol Birligi Kurulu (IFAB) tarafından belirlenen mininum nitelikleri ve degisik kategoriler için bu niteliklere yapılan eklentileri karsıladıgını gösterir. Her kategori için gerekli ilave gereklilikler Uluslararası Futbol Komitesi’nin onayından geçmelidir.
Sözü edilen testler FIFA onaylı enstitüler tarafından yapılır. Uluslararası organize edilen müsabakalar bu üç logodan birini tasımak zorundadırlar.
Dünya markalarının seçkin topları bir tık kadar uzagınızda. Istediginiz futbol topunu en uygun fiyatlar ve cazip ödeme seçenekleriyle online satıs sitemizden güvenle alabilirsiniz…