ÜRÜNLER


İÇERİK

Kauçuk basketbol topları adından da anlaşılacağı üzere kauçuktan üretilmiştir. Bu toplar özellikle açık alanda oynamak için uygun toplardır. Uygun olmalarındaki en büyük sebep ise suya karşı dayanıklıklarıdır. Yüksek tutuş ve sıçrama kalitesi de tercih edilmelerindeki sebepler arasında yer alır.
BASKETBOL TOPLARI ÖZELLİKLERİ
Deri basketbol topları poliüreten deriden üretilmiştir. Deri basketbol topları kapalı alan için uygundur. Özellikle FIBA (Uluslar arası basketbol federasyonu) resmi maçlarda deri basketbol topları ile oynama zorunluluğu getirmiştir. Kauçuk basketbol toplarına nazaran daha az sıçrama gösterseler de sürtünmelere karşı dayanıklı dış yüzeyleri bulunmaktadır.
Özetle basketbol  topu alırken topun büyüklüğüne, yapısına, sıçrama kalitesine ve dayanıklılığına göre değerlendirmek gerekir. Bununla birlikte basketbol topunu açık alanda mı yoksa kapalı alanda mı kullanacağınız da ayrı bir önem teşkil etmektedir.
Ayrıca Fenerbahçe,Beşiktaş ve Galatasaray basketbol topları da fanatiklerin özellikle tercih ettikleri arasında yer almaktadır.
Basketbol topu ölçüleri: Erkekler için resmi maçlarda kullanılan basket topları 7 numara olarak bilinen ebatlardadır. Dilerseniz daha kolay kavranan ve daha hafif olan 5 veya 6 no’lu topları da kullanabilirsiniz. 5 no’lu toplar 7 yaş-13 yaş arası çocuklar için uygunken, 6 no’lu basketbol topları 14 yaş ve üstü kız çocuklar için önerilmektedir.
Uluslararası maçlarda kullanılan basket topu ölçüleri (7 no’lu ebat) yetişkin erkekler için 75-76 cm çevre uzunluğu (29,5-30 inch) ve 567-624 gr. (20-22 oz.) ağırlık olarak belirlenmiştir. (Fiba üst sınırları 78 santim ve 650 gram). Bayanların müsabakalarında kullanılan 6 no’lu basket topu ölçüleri ise 72–74 cm (28.5 and 29″) ve 510-567 gramdır (18-20 oz). Size 5 olarak bilinen 5 no’lu basketbol topu ebatları ise 69-71 cm ve 454-510 gramdır.
FIBA basket topu standartları arasında top yüzeyinin deri veya suni-kompozit-sentetik deri olması (alt düzey müsabakalar için kauçuk), alerjik reaksiyonlara yol açacak zehirli veya ağır metaller taşımaması da bulunmaktadır. Ayrıca 1,8 metre yükseklikten bırakılan topu 1,3 metreye kadar zıplaması gerekmektedir.
Basket topu alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle ergonomik kavrama ve top kontrolü, dayanaklılık, ebat (elinize uygunluk) ve sıçrama kalitesi gibi unsurlar yer almaktadır. Topu kullanacağınız yer de önemlidir (zemin durumu ve iç mekan veya dış mekan-indoor-outdoor). Bu bakımdan açık havada beton zeminler için mukavameti yüksek toplar tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.
En kaliteli basket topu hangisi derseniz, elbetteki resmi maç topları bu konuda ipi göğüslemektedir. Siz de NBA, FIBA, Türkiye Basketbol Ligi veya Euroleague maç topu satın alarak bu keyfe ortak olabilirsiniz. Maç topları yıl itibarıyla değişebilmektedir. İç mekanlara özel tasarlanmış bu topların derin kanallı tasarımı ile kavraması oldukça kolaydır. Basketbol maç topu fiyatları. Antremanlar için özel olarak üretilen basketbol topları da mevcuttur. Örneğin uzun mesafe şut yeteneğini artıran ve kasları güçlendiren daha ağır (1,4 kg. gibi) basket topları da mevcuttur. Şut yüzdesini artırmaya yönelik daha büyük (31,5 inç çevreli) antreman topları da bulunmaktadır.


Detaylı Bilgi

Voleybol topu nasıl olmalıdır sorunuza yanıt vermek maksadıyla uluslar arası voleybol topu standartları konusunu burada incelemekteyiz.
Voleybol topu özellikleri
Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından da takip edilen FIVB Voleybol Oyun Kuralları çerçevesinde voleybol topunun belirli standartlar taşıması hükme bağlanmıştır. Söz konusu standartlara göre kapalı spor salonunda kullanılan resmi voleybol topunun özellikleri olarak şunlar belirtilmektedir:
Voleybol topu içinde lastik veya benzeri bir maddeden bir kesenin bulunduğu esnek deri ya da sentetik deriden yapılmış ve küresel olmalıdır. Top rengi konusunda belirli bir renk belirtilmemiş, bunun yerine tek ve açık bir renk veya kombinasyonu uygun bulunmuştur.
Voleybol topu ölçüleri şunlardır:
Voleybol topu ağırlığı 260-280 gram olmalıdır.
Top çevresinin ise 65-67 santimetre arasında bulunması gerekmektedir. Voleybol topu iç basıncı 4.26 ila 4.61 psi değerlerini göstermelidir. (0.30 – 0.325 kg/cm² yani 294-318 mbar veya hPa).
Plaj voleybol topu biraz daha büyük, daha yumuşak vuruşlara izin vermesi bakımından daha düşük iç basınçlı ve pürüzlü dış yüzeye sahiptir.
Piyasada her biri 3 parçadan oluşan 6 bölümlü voleybol topları görebileceğiniz gibi daha doğru kavramaya olanak sağlayan ve 8 parçanın birleşmesinden oluşan Yıldız Sport marka voleybol topları da satılmaktadır.
Spor mağazalarında, profesyonel amaçlı voleybol topları yanında voleybolu yeni öğrenenlere yönelik daha yumuşak ve hafif, nispeten daha ucuz voleybol topları da bulmanız mümkündür. Mini voleybol topları da bunlara örnek olarak verilebilir


Detaylı Bilgi

KATEGORİ

Voleybol Topları | Toptan ve Perakende Voleybol Topu Satışı


Detaylı Bilgi